Microsoft Dynamics 365 Business Central – integracja z e‑sklepem
Microsoft Dynamics 365 Business Central (wcześniej Microsoft Dynamics NAV/Navision) to system ERP od Microsoft. Służy do zarządzania firmą i skierowany jest do małych i średnich biznesów. Korzystając z tego systemu ERP przedsiębiorstwa mają zapewniony dostęp do analityki biznesowej w pełnym wymiarze, wielu narzędzi i branżowych rozwiązań (niezależnie od obszaru, w którym działają). Jest to oprogramowanie, z którego korzystają setki tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie.
Integracje z Microsoft Dynamics 365 Business Central realizujemy w naszych wdrożeniach już od 2008 roku. Od tego czasu zarówno Hummerce, jak i sam system Microsoft zmieniały się i rozwijały. Efektem tego jest gotowy moduł integracji platformy e-commerce z systemem ERP. Moduły opierają się na różnych technologiach:
Która technologia – XML, SOAP czy OData?
Pliki XML na FTP (File Transfer Protocol)
W tej prostej technologii pliki XML są tworzone, kolejkowane i przesyłane. Umieszczane są na FTP, a dostęp do niego mają zarówno platforma Hummerce, jak i system ERP.
SOAP
Aktualnie jest to typowa forma komunikacji między webowymi aplikacjami. Daje możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji. Obsługiwana natywnie w ERP Microsoft.
OData
Open Data Protocol, czyli OData to protokół komunikacyjny stworzony przez Microsoft. Służy do pobierania oraz aktualizowania danych.
Wersje ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central
- Mamy doświadczenie z integracjami z ERP Microsoft od wersji 4.0 oraz integracji, do których wykorzystywane były pliki w formacie XML. Nie mieliśmy możliwości integrowania się z wersjami starszymi. Wiemy jednak, że (w teorii) takie integracje są możliwe. Web Services udostępnione zostały dopiero w roku 2009, w którym pojawiła się wersja 6.0.
Proces migracji z Navision Dynamics do Business Central
- Gdy wdrożone jest Navision 2018 proces migracji rozpoczynamy od zmiany API w istniejącym NAV z SOAP na OData.
- Aktualizujemy sposób integracji w systemie Hummerce, który obejmuje wszystkie obiekty podlegające wymianie.
- W takiej sytuacji proces aktualizacji Navision 2018 do Bussiness Central nie zmieni sposobu komunikacji z e-commerce, wymagane jest tylko przeprowadzenie testów regresyjnych integracji bez przerw w pracy systemu e-commerce.
Przykłady projektów, które posiadają integrację z Business Central
W jakich przypadkach warto wykonać integrację z ERP Microsoft Navision?
Zdecyduj się na taką integrację w sytuacji, gdy:
- Twoje wdrożenie e-commerce jest dedykowane;
- posiadasz w swoim biznesie konfiguratory produktów;
- w sklepie internetowym wdrażana jest indywidualna grafika;
- posiadasz integrację z wieloma narzędziami marketingowymi;
- kładziesz duży nacisk na rozwój.
Porozmawiajmy o Twoim e‑commerce
Skorzystaj z naszego doświadczenia